
Kovo 4 d. 18 val. filmo "Archyvų detektyvas" peržiūra ir susitikimas su kūrybine komanda. Dalyvauja rež. M. Meškauskas, filmo herojai: Vitalija ir Gytis.
Išankstiniai bilietai: https://www.garsas.lt/filmas/archyvu-detektyvas/
ARCHYVŲ DETEKTYVAS
Lietuva, dokumentinis, 2025, 1:25, V
Režisierius Mindaugas Meškauskas
Filmas lietuvių kalba.
„Archyvų detektyvas“: Paslėptas archyvuose. Pamirštas dešimtmečiams. Atrastas iš naujo!
Dokumentinis filmas „Archyvų detektyvas“ pasakoja intriguojančią istoriją apie atradimą muziejaus archyvuose, kuris atskleidė ne tik dingusio medinio Kauno vaizdus, bet ir iki šiol nežinotą fotografą Antaną Ingelevičių ir jo unikalią kūrybą.
Tai pasakojimas apie atradimą, pradėjusį kelionę į praeitį. 840-ties negatyvų, daugiau nei 70 metų gulėjusių muziejaus archyve, niekas rimtai netyrė. Tik pavardė „fot.Ingelevičius“ ir keletas lakoniškų užrašų, tokių kaip „nežinomo miesto gatvė“, „vyro portretas“, „turgus“, tebuvo vienintelės užuominos be jokio konteksto. Praėjus daugiau nei 70 metų, muziejaus archyvarė Vitalija nusprendė šiuos negatyvus peržiūrėti ir sutvarkyti. Tai tapo netikėto atradimo pradžia.
Tolesni įvykiai priminė tikrą detektyvą: muziejaus fotografas Algirdas nuotraukose atrado meninę vaizdų vertę ir ėmė žavėtis iki tol nežinoto fotografo talentu, o archeologas Gytis nuotraukose atpažino dingusį medinį Kauną. Muziejaus darbuotojai leidžiasi į kelionę – archyvų labirintai, dokumentai, Kauno senamiesčio gatvės. Neįtikėtinas atkaklumas ieškant atsakymų į klausimą: „Kas buvo Antanas Ingelevičius?“ O atsakymai, regis, kelia tik dar daugiau klausimų.
„Antanai, kas tu?“ – murma archeologas Gytis ieškodamas fotografo gyvenimo pėdsakų.
O tyrimui įsibėgėjus Vitalija konstatuoja – „Negatyvai buvo padėti / paslėpti!“
Kas juos paslėpė, kodėl? Ką mums atskleidė Antano Ingelevičiaus kūryba?
Filmas „Archyvų detektyvas“ kviečia ne tik sekti muziejaus darbuotojų tyrimą, bet ir tapti jo dalimi. Tai kelionė į laikus, kai Kaune dar stovėjo mediniai namai, o Žaliakalnio šlaitai priminė favelų lūšnyną. Fotografas Antanas Ingelevičius fiksavo miestą, jo žmones ir kasdienybę, pirmojo Lietuviško teatro spektaklius ir Kauno bohemos gyvenimo akimirkas. Tai istorija apie muziejininkų atkaklumą ir aistrą, kurios dėka atgyja seniai paslėptas ir užmirštas fotografo palikimas.