2021 m. gruodžio 12 d. prasidėjo 2022 m. LUX publikos kino apdovanojimui nominuotų filmų peržiūros ir balsavimo etapas. Visos Europos žiūrovai kviečiami balsuoti už vieną iš trijų nominuotų filmų. Per 34-ąjį „European Film Awards“ renginį LUX kino apdovanojimo atrankos komisija paskelbė tris antrąjį kartą rengiamo konkurso nominantus: Jasmilos Žbanić filmą Quo Vadis, Aida? (Bosnija ir Hercegovina, Austrija, Rumunija, Prancūzija, Nyderlandai, Vokietija, Lenkija, Norvegija, Turkija), Sebastiano Meise juostą Didžioji laisvė (Austrija, Vokietija) ir Jono Poherio Rasmusseno režisuotą filmą Flee (Danija, Prancūzija, Norvegija, Švedija). J. P. Rasmusseno animuotas jaudinantis dokumentinis pasakojimas apie pabėgėlį, bėgantį iš savo šalies ir siekiantį šviesesnės ateities Europoje, tapo viena iš metų kino sensacijų.

Ilga šio filmo sėkmės istorija prasidėjo 2020 metais nuo pat numatytos jo premjeros 2020 m. Kanų kino festivalyje. Kadangi 2020 m. Kanų kino festivalis buvo atšauktas, jo pasaulinė premjera įvyko Sandanso kino festivalyje, kuriame jis buvo apdovanotas didžiuoju vertinimo komisijos prizu. Nuo to laiko Flee žavėjo žiūrovus, festivalių vertinimo komisijas ir kino pramonės atstovus ir surinko daug apdovanojimų tarptautiniuose kino festivaliuose (įskaitant Geriausio Šiaurės dokumentinio filmo apdovanojimą Geteborge, kino festivalio „Millennium Docs Against Gravity“ didįjį prizą, geriausio filmo apdovanojimą Tarptautiniame Ansi animacinių filmų festivalyje ir publikos apdovanojimą Tarptautiniame Niono dokumentinių filmų festivalyje „Visions du Réel“), taip pat tris „European Film Awards“ apdovanojimus (geriausio Europos dokumentinio filmo, geriausio animacinio filmo ir Europos universiteto kino apdovanojimą). Šis danų filmas ne tik buvo nominuotas Auksinio gaublio ir Nepriklausomos sielos apdovanojimams, bet ir įtrauktas į 94-ųjų „Oskaro“ apdovanojimų nominantų sąrašus geriausio dokumentinio filmo, geriausio tarptautinio filmo ir geriausio animacinio filmo kategorijose.

Filme Flee Amino Nawabi (filmo protagonisto, kuris taip pat yra artimas režisieriaus draugas ir bendramokslis, slapyvardis) lūpomis pasakojama, kaip jis, būdamas vaikas, pabėgo iš Afganistano ir sunkiai skynėsi kelią į Europą. Po dvidešimties metų Aminas yra sėkmingas mokslininkas Danijoje, kur jam pavyko susikurti savo gyvenimą ir laisvai gyventi neslepiant savo homoseksualumo. Tačiau jam nuolat neduoda ramybės praeities paslaptys, kuriomis jis anksčiau niekada nesidalijo, bijodamas prarasti viską, ką pasiekė. „Neketinau filmuoti pabėgėlio istorijos. Norėjau papasakoti apie savo draugą“, – sako Rasmussenas, kuriam filme Aminas pirmą kartą atsiveria per labai emocingus pokalbius.

Vienas iš pagrindinių filmo bruožų – meistriškai naudojama animacija (persipynusi su archyvine filmuota medžiaga) , padedanti veiksmingiau papasakoti skaudžią Amino istoriją. „Animacija suteikia galimybę viską perteikti kur kas išraiškingiau nei tik naudojant kino kamerą“, – sako filmo kūrėjas, kuris pateikia įtikinamą pasakojimą apie akistatą su praeitimi ir savo vietos pasaulyje paiešką, per kurią protagonistas patiria tikrą katarsį.

Balandžio 1 d. 20:00 val. kino centre „Garsas" žiūrovus kviečiame į NEMOKAMĄ filmo - nominanto LUX apdovanojimui peržiūrą. Filmas FLEE / Flugt (Danija, Prancūzija, Norvegija, Švedija, dokumentinis, animacinis, drama, biografinis, 2021, 1:29, rež.: Jonas Poher Rasmussen). Po filmo peržiūros žiūrovai galės dalyvauti tiesioginiame forume ir išreikšti savo nuomonę balsuojant ir įvertinant matytą filmą. 

 

Informacijos šaltinis: https://luxaward.eu/lt/news/nominacija-2022-m-lux-publikos-kino-apdovanojimui-jono-poherio-rasmusseno-filmas-flee