Naujausiame latvių kino meistrės darbe - asmenukės, „nykštukai“ galiūnai ir pašėlęs kūrybiškumas

 Nuo kovo 1 dienos Lietuvos kinuose ir namų kino platformose - daugiau nei du metus laukta režisierės Lailos Pakalninos juodoji komedija „Veidrodėli veidrodėli“. Žymiausia šiuolaikinio latvių kino kūrėja pristato tai, ko kine dar niekada nebuvo - asmenukių stiliumi nufilmuotą komediją pagal visiems žinomą pasaką „Snieguolė ir septyni kykštukai“. Filmas „Veidrodėli veidrodėli“ aplankė daugybę festivalių nuo Peru iki Izraelio bei yra absoliutus Nacionalinių kino apdovanojimų favoritas. Prie filmo sėkmės prisidėjo ir tituluoti Lietuvos kino kūrėjai.

„Gyviausia ir originaliausia premjera“, - apie filmą „Veidrodėli veidrodėli“ savo rezencijoje rašo savaitraštis „The Holywood Reporter“, įtakingas JAV ir pasaulio kino pramonės leidinys. Paprastai tokio „kalibro“ žiniasklaidos priemonės nelinkusios pastebėti mažųjų šalių kino. Tačiau ne šį kartą. Šiuolaikiškas režisierės žvilgsnis į nuo vaikystės žinomą pasaką juokino ir maloniai pribloškė žiūrovus daugiau nei dešimtyje kino festivalių keliuose žemynuose ir buvo šiltai sutiktas kritikų. Filmo rodymas kino teatruose buvo atidėtas net kelis kartus. „Jau nebežinau, kiek lockdown’ų mes ištvėrėme“, - trumpam atsidūsta Laila Pakalnina, džiaugdamasi, kad pagaliau žiūrovai galės pasimėgauti elegantišku humoru ir originalia asmenukių kino estetika kino teatre.

 Filmo anonsas:

https://youtu.be/59l99bHTOr0

 Filmo istorija žinoma visiems. Karalius susilaukia dukters Snieguolės. Naujoji Karaliaus žmona vis klausinėja „Veidrodėli veidrodėli, kas pasaulyje gražiausia?..“, o gražiąją princesę bando „patraukti iš kelio“. Pabėgusi Karalaitė miške sutinka septynis nykštukus…  „Oi ne, nenorėjau grįžti į princesių laikus”- pasakoja kino kūrėja. Jos filmas - pašėlusio kūrybiškumo ir šiuolaikinių stebuklų pasaulis. Karalius čia - raumeningas Crossfit treneris, Snieguolė prieš Pamotę laimi ne tik grožiu, bet ir atsispaudimų skaičiumi, o septyni nykštukai - akrobatai ir parkūro sportininkai, dviračiais šokinėjantys nuo savo stiklinio namelio stogo. „O veidrodėlis - juk tai asmenukė. Selfie filmavimas turi daug potencialo kine“, – juokiasi režisierė ir priduria, kad savo kūryba labiausiai norėtų padėti žmonėms pasidžiaugti gyvenimu.

 „Kai pakviečiau filmuotis gimnastus „nykštukus“, labiausiai norėjau, kad kadre jie linksmintųsi ir parodytų žiūrovams tai, ką labiausiai mėgsta veikti“, - pasakoja režisierė. Filme „Veidrodėli veidrodėli“ nusifilmavo ir pasaulio čempionas sunkiaatletis Aivars Šmaukštelis, Latvijos primabalerina Elze Leimane, lietuvių aktorius Mykolas Vildžiūnas. Filmą kartu su latviais prodiusavo Dagnė Vildžiūnaitė. Ankstesnį šių kūrėjų bendrą darbą - dokumentinį filmą „Šaukštas“ Britų kino institutas įtraukė į geriausių lėtųjų filmų dešimtuką šalia tokių režisierių kaip Roy Andersson, Chantal Akerman, Pedro Costa. Muziką kūrė lietuvių kompozitoriai Vygintas Kisevičius ir Paulius Kilbauskas, puikiai žinomi iš tokių juostų kaip „Lošėjas“, „Redirected/Už Lietuvą“ ir kitų.

Pakalninos filmai yra rimti, juokingi ir elegantiški”, – Pakalninos kūrybą apibendrina Jacques’as Mandelbaumas, žymaus Prancūzijos dienraščio „Le Monde“ bendraautorius. Tuo tarpu latvių kino meistrė išlieka paprasta ir kviečia žiūrovus leisti sau kurti ir žaisti. „Man labai patiktų, kad pamatę mano filmus žmonės pradėtų savo aplinką matyti kiek kitaip. Galbūt kasdienybėje jie pastebės gražią kompoziciją, atkreips dėmesį į įdomų veidą. Tai mano didžiausias siekis,“ - sako režisierė Laila Pakalnina. Kūrėjos filmai rodyti Kanų, Venecijos, Lokarno, Berlyno ir kituose A klasės kino festivaliuose. Lietuvos kinuose ir namų kino platformose naujausią režisierės filmą „Veidrodėli veidrodėli“ žiūrovai galės pamatyti jau nuo kovo pirmosios, o seansų kiekis labai ribotas.

 

Filmo sklaidą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras.