Šių metų gegužės 14 − 25 dienomis kino centro „Garsas“ vadovė Genė Pučinskienė ir kino programų koordinatorė Kornelija Norkevičiūtė vyko į 62-ąjį Tarptautinį Kanų kino festivalį Prancūzijoje. Ši komandiruotė buvo finansuojama iš prestižinės kino teatrų asociacijos „Europa Cinemas“, vienijančios nekomercinius kino teatrus Europoje, skiriamų lėšų.

Vykimo į festivalį tikslas – susipažinti su Kanų festivalio rengimo specifika, dalyvauti Marche du film − filmų mugėje, distribucinių kompanijų, įvairių pasaulio šalių kino centrų pristatymuose, peržiūrėti naujausius pristatomus filmus pagrindinėje konkursinėje, nekonkursinėje, Dvi režisierių savaitės, Kritikų pasirinkimo, Europa Cinemas Label apdovanojimui gauti ir kt. programose bei atsirinkti tinkamus edukacinius filmus licencijų pirkimui ir filmus kino centre „Garsas“ 2020 m. kovo mėnesį organizuojamam 16-ajam Tarptautiniam filmų festivaliui „Europos kinas ir dieną, ir naktį“.

62-asis Tarptautinis Kanų kino festivalis rengiamas nuo 1939 m. Festivalyje rodomi pilnametražiai ir trumpi meniniai bei dokumentiniai filmai iš viso pasaulio. Festivalį finansuoja Prancūzijos Kultūros ministerija, Kanų miesto savivaldybė, įvairios regioninės valdžios institucijos ir privatūs rėmėjai. Festivalis laikomas vienu prestižiškiausių pasaulyje, formuojančių nuomonę apie naujausius pastaraisiais metais sukurtus filmus ir kino meninę kryptį.

Festivalio metu rengiami išskirtiniai susitikimai, seminarai ir diskusijos, viena iš jų buvo gegužės 16 d. tarptautinės kino meno konfederacijos CICAE organizuota apskrito stalo diskusija-seminaras, tema: „Autoriniai, nekomerciniai kino teatrai Europoje ir jų vaidmuo filmų leidimo procese“, kurią moderavo „Le Film Français“ leidybos direktorius Laurent Cotillon, pranešėjai: François Aymé, AFCAE prezidentas (Prancūzija), Christian Bräuer, AG Kino Gilde prezidentas (Vokietija), Christine Eloy, generalinė direktorė „Europa Distribution“ (Belgija), Roxane Arnold, „Pyramide Films“ platinimo direktorė (Prancūzija), Katarzyna Siniarska, „New Europe Film Sales“ pardavimo vadovė (Lenkija) ir kino režisierė Carla Simón (Ispanija).

Diskusijoje-seminare daugiausiai buvo kalbama apie auditorijos plėtros problemas nekomercinių filmų išleidimo ir platinimo metu. Pranešėjai akcentavo, kad svarbu kiekviename didesniame mieste turėti nekomercinį kino teatrą ar nekomercinio, autorinio kino kryptį atspindinčią programą, kaip šiuo atveju Panevėžyje veikia kino centras „Garsas“. Diskusijoje buvo kalbama ir apie tai, kad priklausymas „CICAE“ ir „Europa Cinemas“ organizacijoms bei dalyvavimas skatinimo programose atveria dideles galimybes pristatyti geriausiai vertinamus autorinio, meninės krypties filmus savo regione, tokiu būdu gyventojai tiesiogiai yra supažindinami su Europoje ir pasaulyje vyraujančiomis naujausiomis kino tendencijomis, problematika ir aktualijomis.

Pavyzdžiui, Kino centro „Garsas“ vienas naujausių įsigytų filmų, Nyderlandų režisieriaus Johano Timmer‘o juosta „Kovotoja“ 2019 m. išrinkta geriausiu filmu jaunimui viename svarbiausių Europos kino renginių vaikams „Jaunojo žiūrovo kino diena“, kuriame dalyvavo ir filmą rinko paaugliai iš 34 Europos šalių, įskaitant ir Lietuvą. Europinio kino populiarinimas nekomerciniuose kino teatruose skatina galimybę pristatyti ir Panevėžio miesto gyventojams pamatyti kitų šalių filmus, kurie atskleidžia įvairiapusę kultūrą ir tradicijas, žmonių gyvenimo būdą ir bendravimo įpročius, nagrinėja socialines, lokalias, globalines ir egzistencines problemas.

                      Kanų festivalio metu dalyvauta Estijos paviljone rengtame susitikime, skirtame Talino Juodųjų naktų filmų festivaliui, taip pat Lietuvos ir Lenkijos bei Lietuvos ir Čekijos kino centrų rengtame kontaktų priėmime. Vienas svarbiausių kino centro „Garsas“ darbuotojų susitikimų – su „Europa Cinemas“ projektų koordinatoriumi Centrinei ir Rytų Europai Alexandru Tchernookovu, kurio metu buvo aptarti kino centro „Garsas“ veiklos, pasiekimai, problemos ir ateities planai.

                      Kino centro „Garsas“ vadovė Genė Pučinskienė ir kino programų koordinatorė Kornelija Norkevičiūtė taip pat dalyvavo „Europa Cinemas“ surengtame metiniame susitikime. Tai buvo puiki proga „Europa Cinemas“ tinklo, vienijančio 1 121 kino teatrą 44 šalyse, tarp jų ir Kino centrą „Garsas“ Panevėžyje, nariams susitikti ir aptarti „Europa Cinemas / MEDIA 2018“ rezultatus. Išklausyti Europos kino teatrų prezidento Nico Simon, „Europa Cinemas“ generalinio direktoriaus Claude-Eric Poiroux ir „Creative Europe / MEDIA“ skyriaus vadovės Lucia Recalde pranešimai, kuriuose pasidžiaugta besiplečiančiu „Europa Cinemas“ tinklu ir veikla bei nubrėžtos ateities kryptys, kuriomis vadovaujantis tinklas ir jo nariai koordinuos savo veiklas. Metinio susitikimo metu iškilmingai paskelbtas ir įteiktas antrasis „Europa Cinemas“ inovacijų prizas − šį kartą laimėjo Kino teatras „Budascoop“, Belgijoje už savo inovatyvią veiklą.

Tarptautinio Kanų kino festivalio metu atsirinktas ir pradėtos derybos dėl Italijoje gimusio, atstovaujančio Slovėnijos etninę grupę, režisieriaus Martino Turko naujausio edukacinio filmo paaugliams „Don‘t forget to breathe“ licencijos įsigijimo ir platinimo Lietuvoje. Šiuo metu pasirašinėjama platinimo sutartis ir kino centras „Garsas“ kitų metų pradžioje ketina išleisti šį filmą Lietuvos kino teatruose bei aktyviai dirbti su mokyklomis edukacinėje programoje „Kino pamoka“. Taip pat vyksta derybos dar dėl penkių Kanuose atsirinktų filmų, kurių siekiama įsigyti festivalines licencijas. Tuomet šie filmai bus pristatomi kino centre „Garsas“ 2020 m. kovo mėnesį vyksiančiame 16-ajame Tarptautiniame filmų festivalyje „Europos kinas ir dieną, ir naktį“.

Dalyvavimas 62-ajame Tarptautiniame Kanų kino festivalyje kino centro „Garsas“ darbuotojoms suteikė unikalią galimybę iš arti susipažinti su vieno prestižiškiausio ir labiausiai pasaulyje vertinamo kino festivalio organizavimo specifika, pamatyti Europos ir pasaulio režisierių naujausius darbus, susipažinti su kino industrijos atstovais: filmų kūrybinėmis grupėmis. Festivalio metu vyko Marche du film − filmų mugė, kurioje savo stendus turėjo per 400 įvairių distribucijos kompanijų, įvairių pasaulio šalių kino ir filmų centrai. Kino centro „Garsas“ vadovei ir kino programų koordinatorei teko bendrauti su keliomis dešimtimis kompanijų dėl tolimesnio bendradarbiavimo įsigyjant filmų licencijas festivalio ir ilgalaikiui filmų platinimui Lietuvoje. Tai bus ypač naudinga patirtis kokybiškai formuojant ateinančių metų Tarptautinio filmų festivalio „Europos kinas ir dieną, ir naktį“ programas bei pristatant panevėžiečiams ir miesto svečiams naujausius festivaliuose įvertintus filmus.

 

Daugiau informacijos:

www.garsas.lt

Telefonu: 8 647 46677